Ludzie przyjaźni naturze

Kapice - Wilcze Wrota

doskonała propozycja na rodzinny wypad tropem wilka.
Foto wiadomości 21

Kapice to wieś, która została założona przed 1765 r. w królewskiej puszczy Dybła.  Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska Kapica - to dawne nazwisko rodowe. W Kapicach znajduje się drewniana kaplica p.w. św. Cyriaka, cmentarz i wiele ciekawych zakątków przyrody, wszak miejscowość została założona na grądach, łąkach i bagnach.

Brzeziny Kapickie

Ścieżka o długości 4,2 km na szlaku „Brzeziny Kapickie” prowadzi wzdłuż Kanału Kapickiego poprzez las bagienny. Mocno zalesiony obszar z dużą ilością powywracanych i popodgryzanych przez bobry drzew wskazuje na częste występowanie tych zwierząt. Szlak ten wydaje się być lekko tajemniczy a miejsce opustoszałe jednak jest to wspaniałe miejsce do obserwacji dzięciołów, których jest tam naprawdę dużo i wszelkich małych ptaków leśnych uwijających się w krzakach. Na  końcu ścieżki znajduje się drewniana czatownia, z której można obserwować śródleśną polanę i żerujące na niej ptaki i ssaki. Jest to ciekawa ścieżka inna niż większość krajobrazów Biebrzy i warto ją przejść i spróbować podpatrzyć zwierzęta na polanie, nam udało się obserwować parę żurawi. Jak dowiadujemy się z ulotki zakupionej w Twierdzy Osowiec „Brzeziny Kapickie to odwieczna ostoja tak cennych gatunków jak łoś, wilk, puchacz, bocian czarny i orlik grubodzioby. Na przedwiośniu można usłyszeć tu głosy tokujących cietrzewi i klangor żurawi….. Wzdłuż ścieżki jest 10 tablic edukacyjnych przedstawiających walory tutejszej przyrody. Nad kanałem można spotkać bobry”.
Źródło: https://naszabiebrza.wordpress.com/miejsca/brzeziny-kapickie/.

Wilcze Wrota

W Kapicach można zwiedzić Wilcze Ekomuzeum. Z oferty mogą skorzystać grupy kierujące się na Litwę (od Grajewa do Kapic jest około 20 km w kierunku Białegostoku). Na miejscu znajduje się duża sala ekspozycyjna z „wilczymi eksponatami”. Zwiedzający Ekomuzeum zapoznają się z historią wilka, jego ekologią oraz różnymi ciekawostkami dotyczącymi tego ssaka. Na początku zwiedzania odbywa się prezentacja multimedialna dotycząca Biebrzańskiego Parku Narodowego  oraz wilków.  Czas pobytu grupy zorganizowanej wynosi około 1,5 godz. KOrganizowane są również warsztaty w Wilczych Wrotach i wycieczki po Biebrzańskim Parku Narodowym. Dodatkowo na miejscu można zorganizować ognisko. Więcej informacji na stronie www.wilczewrota.pl.

DATA PUBLIKACJI: 2015-06-29 07:47 | OPUBLIKOWAŁ: Jacek Szeszko
Drukuj